LTC4056ETS8-4.2#TRMPBF
IC BATT CHG LI-ION 1CEL TSOT23-8
NOVA Part#:
86-370398-LTC4056ETS8-4.2#TRMPBF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LTC4056ETS8-4.2#TRMPBF
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
Charger IC Lithium Ion TSOT-23-8
| Category | PMIC - Battery Chargers | |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Interface | - | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | TSOT-23-8 | |
| Base Product Number | LTC4056 | |
| Voltage - Supply (Max) | 6.5V | |
| Number of Cells | 1 | |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature | |
| Programmable Features | Timer | |
| Series | - | |
| Current - Charging | Constant - Programmable | |
| Charge Current - Max | 700mA | |
| Battery Pack Voltage | 4.2V | |