DSC1201DI3-50M00000
OSC MEMS SMD HIGH PERFORMANCE
NOVA Part#:
289-2060685-DSC1201DI3-50M00000
Manufacturer Part No:
DSC1201DI3-50M00000
Standard Package:
140
Technical Datasheet:
50 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 2.25V ~ 3.63V Standby (Power Down) 6-VDFN
More Information
CategoryOscillators
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Function Standby (Power Down)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number DSC1201
Base ResonatorMEMS
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Disable) (Max) 5µA
Frequency Stability±20ppm
Series DSC12X1
TypeXO (Standard)
Voltage - Supply2.25V ~ 3.63V
Absolute Pull Range (APR)-
Package / Case6-VDFN
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Output CMOS
Current - Supply (Max) 27mA (Typ)
Frequency 50 MHz