MXO45HS-3C-1M843200
XTAL OSC XO 1.8432MHZ HCMOS TTL
NOVA Part#:
289-1888157-MXO45HS-3C-1M843200
Manufacturer Part No:
MXO45HS-3C-1M843200
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
1.8432 MHz XO (Standard) HCMOS, TTL Oscillator 5V - 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
More Information
CategoryOscillators
ManufacturerCTS-Frequency Controls
RoHS 1
Function -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Base ResonatorCrystal
Current - Supply (Disable) (Max) 10µA
Frequency Stability±50ppm
Series MXO45HS
TypeXO (Standard)
Voltage - Supply5V
Absolute Pull Range (APR)-
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Output HCMOS, TTL
Current - Supply (Max) 26mA
Frequency 1.8432 MHz