SST25VF080B-50-4C-QAF-T
IC FLASH 8MBIT SPI 50MHZ 8WSON
NOVA Part#:
24-235818-SST25VF080B-50-4C-QAF-T
Manufacturer Part No:
SST25VF080B-50-4C-QAF-T
Standard Package:
2,000
FLASH Memory IC 8Mb (1M x 8) SPI 50 MHz 8-WSON (6x5)
More Information
CategoryMemory
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-WSON (6x5)
Base Product Number SST25VF080
SeriesSST25
Memory FormatFLASH
Memory Size8Mb (1M x 8)
Memory InterfaceSPI
Clock Frequency50 MHz
Write Cycle Time - Word, Page10µs
Voltage - Supply2.7V ~ 3.6V