CY7C1380KV33-167AXI
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 100TQFP
NOVA Part#:
24-852296-CY7C1380KV33-167AXI
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
CY7C1380KV33-167AXI
Standard Package:
360
Technical Datasheet:
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 18Mb (512K x 36) Parallel 167 MHz 3.4 ns 100-TQFP (14x20)
| Category | Memory | |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor Corp | |
| RoHS | 1 | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x20) | |
| Base Product Number | CY7C1380 | |
| Series | - | |
| Memory Format | SRAM | |
| Memory Size | 18Mb (512K x 36) | |
| Memory Interface | Parallel | |
| Clock Frequency | 167 MHz | |
| Write Cycle Time - Word, Page | - | |
| Access Time | 3.4 ns | |
| Voltage - Supply | 3.135V ~ 3.6V | |