SST25WF020AT-40I/NP
IC FLASH 2MBIT SPI 40MHZ 8USON
NOVA Part#:
24-189943-SST25WF020AT-40I/NP
Manufacturer Part No:
SST25WF020AT-40I/NP
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
FLASH Memory IC 2Mb (256K x 8) SPI 40 MHz 8-USON (2x3)
More Information
CategoryMemory
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-USON (2x3)
Base Product Number SST25WF020
SeriesSST25
Memory FormatFLASH
Memory Size2Mb (256K x 8)
Memory InterfaceSPI
Clock Frequency40 MHz
Write Cycle Time - Word, Page3.5ms
Voltage - Supply1.65V ~ 1.95V