CY15B108QN-20LPXC
IC FRAM 8MBIT SPI 20MHZ 8GQFN
NOVA Part#:
24-850999-CY15B108QN-20LPXC
Manufacturer Part No:
CY15B108QN-20LPXC
Standard Package:
490
Technical Datasheet:
FRAM (Ferroelectric RAM) Memory IC 8Mb (1M x 8) SPI 20 MHz 8-GQFN (3.23x3.28)
More Information
CategoryMemory
ManufacturerCypress Semiconductor Corp
RoHS 1
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-GQFN (3.23x3.28)
Base Product Number CY15B108
SeriesExcelon™-LP,F-RAM™
Memory FormatFRAM
Memory Size8Mb (1M x 8)
Memory InterfaceSPI
Clock Frequency20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page-
Voltage - Supply1.8V ~ 3.6V