CY7C1440KV33-250AXC
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 100TQFP
NOVA Part#:
24-246612-CY7C1440KV33-250AXC
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
CY7C1440KV33-250AXC
Standard Package:
72
Technical Datasheet:
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 36Mb (1M x 36) Parallel 250 MHz 2.6 ns 100-TQFP (14x20)
| Category | Memory | |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor Corp | |
| RoHS | 1 | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x20) | |
| Base Product Number | CY7C1440 | |
| Series | - | |
| Memory Format | SRAM | |
| Memory Size | 36Mb (1M x 36) | |
| Memory Interface | Parallel | |
| Clock Frequency | 250 MHz | |
| Write Cycle Time - Word, Page | - | |
| Access Time | 2.6 ns | |
| Voltage - Supply | 3.135V ~ 3.6V | |