25LC640A-M/SN
IC EEPROM 64KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
NOVA Part#:
24-282109-25LC640A-M/SN
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
25LC640A-M/SN
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
EEPROM Memory IC 64Kb (8K x 8) SPI 10 MHz 8-SOIC
| Category | Memory | |
| Manufacturer | Microchip Technology | |
| RoHS | 1 | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Base Product Number | 25LC640 | |
| Series | - | |
| Memory Format | EEPROM | |
| Memory Size | 64Kb (8K x 8) | |
| Memory Interface | SPI | |
| Clock Frequency | 10 MHz | |
| Write Cycle Time - Word, Page | 5ms | |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |