TLV2170IDGKR
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8VSSOP
NOVA Part#:
23-144518-TLV2170IDGKR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TLV2170IDGKR
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP
| Category | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Amplifier Type | General Purpose | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP | |
| Base Product Number | TLV2170 | |
| Slew Rate | 0.4V/µs | |
| Series | - | |
| Current - Input Bias | 10 pA | |
| Voltage - Input Offset | 500 µV | |
| Current - Supply | 125µA | |
| Current - Output / Channel | 17 mA | |
| Voltage - Span (Min) | 2.7 V | |
| Voltage - Span (Max) | 36 V | |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | |
| Gain Bandwidth Product | 1.2 MHz | |