BL-HJLG6BH32M-A
3528 PLCC4 RGB
NOVA Part#:
393-1705425-BL-HJLG6BH32M-A
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BL-HJLG6BH32M-A
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
Red, Green, Blue (RGB) 625nm Red, 525nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 3.1V Green, 3.1V Blue 4-PLCC
| Category | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | American Bright Optoelectronics Corporation | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | - | |
| Base Product Number | BL-HJLG6 | |
| Wavelength - Peak | 620nm Red, 525nm Green, 470nm Blue | |
| Millicandela Rating | 900mcd Red, 1300mcd Green, 190mcd Blue | |
| Lens Style | Round with Flat Top | |
| Lens Size | - | |
| Series | - | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Wavelength - Dominant | 625nm Red, 525nm Green, 470nm Blue | |
| Package / Case | 4-PLCC | |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V Red, 3.1V Green, 3.1V Blue | |
| Configuration | Common Anode | |
| Current - Test | 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue | |
| Color | Red, Green, Blue (RGB) | |
| Features | - | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Height (Max) | 2.00mm | |