B2612UDNB20D000312U1930
1.6 (L) X 1.5 (W) X 0.55 (H) MM
NOVA Part#:
393-1713327-B2612UDNB20D000312U1930
Manufacturer Part No:
B2612UDNB20D000312U1930
Standard Package:
2,000
Blue, Orange 605nm Orange, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2V Orange, 3.3V Blue 0606 (1616 Metric)
More Information
CategoryLED Indication - Discrete
ManufacturerHarvatek Corporation
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 0606
Wavelength - Peak 611nm Orange, 468nm Blue
Millicandela Rating 71.5mcd Orange, 71.5mcd Blue
Lens StyleRectangle with Flat Top
Lens Size 1.50mm x 1.10mm
Series B2612UDNB20
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Wavelength - Dominant 605nm Orange, 470nm Blue
Package / Case0606 (1616 Metric)
Size / Dimension1.60mm L x 1.50mm W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V Orange, 3.3V Blue
ConfigurationIndependent
Current - Test 20mA
Color Blue, Orange
Features -
Viewing Angle 140° Orange, 140° Blue
Height (Max) 0.65mm