LS P47F-U2AA-1-3A5A-30-R18-Z
LED POINTLED REV SMD
NOVA Part#:
393-1719343-LS P47F-U2AA-1-3A5A-30-R18-Z
Manufacturer Part No:
LS P47F-U2AA-1-3A5A-30-R18-Z
Standard Package:
3,000
Red 633nm LED Indication - Discrete 2.2V 2-SMD, Flat Lead
More Information
CategoryLED Indication - Discrete
ManufacturerOSRAM Opto Semiconductors Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMD
Base Product Number LSP47F
Wavelength - Peak 645nm
Millicandela Rating 980mcd
Lens StyleRound with Flat Top
Lens Size 1.60mm Dia
Series PointLED®
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Wavelength - Dominant 633nm
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Size / Dimension3.40mm L x 1.90mm W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
Configuration-
Current - Test 30mA
Color Red
Features -
Viewing Angle 120°
Height (Max) 0.88mm