IN-P55QDTRGBW
TOP MOUNT / PLCC 8 / 5.5 X 5.0 X
NOVA Part#:
393-1713972-IN-P55QDTRGBW
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IN-P55QDTRGBW
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Red, Green, Blue, White (RGBW) 624nm Red, 525nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue, 3.2V White 8-SMD, J-Lead
| Category | LED Indication - Discrete | |
| Manufacturer | Inolux | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 8-PLCC | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Millicandela Rating | 500mcd Red, 2200mcd Green, 450mcd Blue | |
| Lens Style | Round with Flat Top | |
| Lens Size | 4.50mm Dia | |
| Series | - | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Wavelength - Dominant | 624nm Red, 525nm Green, 470nm Blue | |
| Package / Case | 8-SMD, J-Lead | |
| Size / Dimension | 5.50mm L x 5.00mm W | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue, 3.2V White | |
| Configuration | Independent | |
| Current - Test | 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue, 30mA White | |
| Color | Red, Green, Blue, White (RGBW) | |
| Features | - | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Height (Max) | 1.90mm | |