XTNI12BF
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL
NOVA Part#:
405-1635414-XTNI12BF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
XTNI12BF
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Infrared (IR) Emitter 940nm 1.2V 50mA 25mW/sr @ 50mA 20° Radial
More Information
CategoryLED Emitters - Infrared, UV, Visible
ManufacturerSunLED
RoHS 1
Series-
TypeInfrared (IR)
Radiant Intensity (Ie) Min @ If 25mW/sr @ 50mA
Package / CaseRadial
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number XTNI12
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA