IR12-21C/TR8
EMITTER IR 940NM 65MA SMD
NOVA Part#:
405-1707586-IR12-21C/TR8
Manufacturer Part No:
IR12-21C/TR8
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
Infrared (IR) Emitter 940nm 1.2V 65mA 0.5mW/sr @ 20mA 160° 2-SMD, No Lead
More Information
CategoryLED Emitters - Infrared, UV, Visible
ManufacturerEverlight Electronics Co Ltd
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Series-
TypeInfrared (IR)
Radiant Intensity (Ie) Min @ If 0.5mW/sr @ 20mA
Package / Case2-SMD, No Lead
Operating Temperature -25°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Base Product Number IR12-21
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)65mA