SN65HVD55DR
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 14SOIC
NOVA Part#:
21-117247-SN65HVD55DR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SN65HVD55DR
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC
More Information
CategoryInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Protocol RS422, RS485
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 14-SOIC
Base Product Number 65HVD55
TypeTransceiver
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexFull
Receiver Hysteresis50 mV
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)