ADG1607BRUZ
IC MULTIPLEXER 2X8 28TSSOP
NOVA Part#:
19-108141-ADG1607BRUZ
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ADG1607BRUZ
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
2 Circuit IC Switch 8:1 5Ohm 28-TSSOP
More Information
CategoryInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Multiplexer/Demultiplexer Circuit8:1
Switch Circuit-
On-State Resistance (Max)5Ohm
Voltage - Supply, Single (V+)3.3V ~ 16V
Voltage - Supply, Dual (V±)±3.3V ~ 8V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 28-TSSOP
Base Product Number ADG1607
Series-
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)200mOhm
Switch Time (Ton, Toff) (Max) 128ns, 109ns
Charge Injection33pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) 18pF, 120pF
Current - Leakage (IS(off)) (Max)150pA
Crosstalk-62dB @ 1MHz
Package / Case28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)