0001.2514.PT
FUSE CERM 10A 250VAC 150VDC 5X20
NOVA Part#:
120-2680032-0001.2514.PT
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
0001.2514.PT
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
10 A 250 V AC 150 V DC Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
More Information
CategoryFuses
ManufacturerSchurter Inc.
RoHS 1
Voltage Rating - DC150 V
Voltage Rating - AC250 V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Base Product Number 0001.2514
Series SPT 5x20
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA AC, 1.5kA DC
Melting I²t 400
Size / Dimension0.213" Dia x 0.886" L (5.40mm x 22.50mm)
Color -
Current Rating (Amps) 10 A