046602.5NR
FUSE BRD MNT 2.5A 32VAC/VDC 1206
NOVA Part#:
120-2679245-046602.5NR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
046602.5NR
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
2.5 A 32 V AC 32 V DC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
More Information
CategoryFuses
ManufacturerLittelfuse Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage Rating - DC32 V
Voltage Rating - AC32 V
Operating Temperature -55°C ~ 90°C
Mounting TypeSurface Mount
Series SlimLine™ 466
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Package / Case1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t 0.3516
Size / Dimension0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
DC Cold Resistance 0.024 Ohms
Color -
Current Rating (Amps) 2.5 A