GZ1608U600CTF
FERRITE BEAD 6025%OHM 0603 1LN
NOVA Part#:
321-2520203-GZ1608U600CTF
Manufacturer Part No:
GZ1608U600CTF
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
60 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 800mA 100mOhm
More Information
CategoryFerrite Beads and Chips
ManufacturerShenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
SeriesGZ-C
Number of Lines1
Impedance @ Frequency 60 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max)800mA
DC Resistance (DCR) (Max) 100mOhm
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Ratings-
Filter TypeSignal Line
Height (Max) 0.037" (0.95mm)