MFBM1V1608-300-R
FIXED IND 30 4000MA 0603
NOVA Part#:
321-2521430-MFBM1V1608-300-R
Manufacturer Part No:
MFBM1V1608-300-R
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
30 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 4A 30mOhm
More Information
CategoryFerrite Beads and Chips
ManufacturerEaton - Electronics Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
SeriesMFBM1V1608
Number of Lines1
Impedance @ Frequency 30 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max)4A
DC Resistance (DCR) (Max) 30mOhm
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Ratings-
Filter TypePower Line
Height (Max) 0.039" (1.00mm)