HI1206T161R-10
FERRITE BEAD 160 OHM 1206 1LN
NOVA Part#:
321-2520166-HI1206T161R-10
Manufacturer Part No:
HI1206T161R-10
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
160 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 6A 18mOhm
More Information
CategoryFerrite Beads and Chips
ManufacturerLaird-Signal Integrity Products
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
SeriesHI
Number of Lines1
Impedance @ Frequency 160 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max)6A
DC Resistance (DCR) (Max) 18mOhm
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Ratings-
Filter TypePower, Signal Line
Height (Max) 0.071" (1.80mm)