FBMH1608HL471-T
FERRITE BEAD 470 OHM 0603 1LN
NOVA Part#:
321-2521038-FBMH1608HL471-T
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FBMH1608HL471-T
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
470 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 600mA 350mOhm
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Lines1
Impedance @ Frequency 470 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max)600mA
DC Resistance (DCR) (Max) 350mOhm
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Ratings-
Filter TypePower Line
Height (Max) 0.035" (0.90mm)