BKP0603HM121-T
FERRITE BEAD 120 OHM 0201 1LN
NOVA Part#:
321-2516683-BKP0603HM121-T
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BKP0603HM121-T
Standard Package:
15,000
Technical Datasheet:
120 Ohms 1 Power Line Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 800mA 180mOhm
More Information
CategoryFerrite Beads and Chips
ManufacturerTaiyo Yuden
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
SeriesBK
Number of Lines1
Impedance @ Frequency 120 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max)800mA
DC Resistance (DCR) (Max) 180mOhm
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Ratings-
Filter TypePower Line
Height (Max) 0.013" (0.33mm)