MPZ1608R391ATD25
FERRITE BEAD 390 OHM 0603 1LN
NOVA Part#:
321-2518897-MPZ1608R391ATD25
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MPZ1608R391ATD25
Standard Package:
4,000
390 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1.2A 120mOhm
More Information
CategoryFerrite Beads and Chips
ManufacturerTDK Corporation
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
SeriesMPZ
Number of Lines1
Impedance @ Frequency 390 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max)1.2A
DC Resistance (DCR) (Max) 120mOhm
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
RatingsAEC-Q200
Filter TypePower Line
Height (Max) 0.037" (0.95mm)