YFF21AC1C474MT0Y0N
AUTOMOTIVE GRADE FEED THROUGH FI
NOVA Part#:
320-2511486-YFF21AC1C474MT0Y0N
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
YFF21AC1C474MT0Y0N
Standard Package:
4,000
0.47 µF Feed Through Capacitor 16V 1 A - 0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
More Information
CategoryFeed Through Capacitors
ManufacturerTDK Corporation
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
SeriesYFF-AC
Capacitance0.47 µF
Package / Case0805 (2012 Metric), 4 PC Pad
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) (Max) -
Tolerance±20%
Temperature Coefficient-
Voltage - Rated16V
Insertion Loss 30dB @ 400kHz ~ 3GHz
RatingsAEC-Q200
Height (Max) 0.039" (1.00mm)
Thread Size-
Current 1 A