PIC18LF46K22-E/PT
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP
NOVA Part#:
343-2974858-PIC18LF46K22-E/PT
Manufacturer Part No:
PIC18LF46K22-E/PT
Standard Package:
160
Technical Datasheet:
PIC series Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 64KB (32K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
More Information
CategoryEmbedded - Microcontrollers
Package case 44-TQFP
Core Processor PIC
Speed48MHz
RAM Size3.8K x 8
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC18LF46K22
Number of I/O35
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8V ~ 3.6V