TC367DP64F300SAAKXUMA1
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 292LFBGA
NOVA Part#:
343-3013296-TC367DP64F300SAAKXUMA1
Manufacturer Part No:
TC367DP64F300SAAKXUMA1
Standard Package:
1,000
TriCore™ series Microcontroller IC 32-Bit 300MHz 4MB (4M x 8) FLASH PG-LFBGA-292-11
More Information
CategoryEmbedded - Microcontrollers
Package case 292-LFBGA
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Core Processor TriCore™
Speed300MHz
RAM Size672K x 8
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-LFBGA-292-11
Base Product Number TC367DP64
Core Size32-Bit
Connectivity ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI, QSPI, SENT
PeripheralsDMA, I²S, PWM, WDT
Program Memory Size4MB (4M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3.3V, 5V