PIC18F25K20-E/ML
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN
NOVA Part#:
343-2976728-PIC18F25K20-E/ML
Manufacturer Part No:
PIC18F25K20-E/ML
Standard Package:
61
Technical Datasheet:
PIC series Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-QFN (6x6)
More Information
CategoryEmbedded - Microcontrollers
Package case 28-VQFN Exposed Pad
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Core Processor PIC
Speed48MHz
RAM Size1.5K x 8
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Base Product Number PIC18F25
Core Size8-Bit
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8V ~ 3.6V