PIC18F45K20-I/ML
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
NOVA Part#:
343-2976758-PIC18F45K20-I/ML
Manufacturer Part No:
PIC18F45K20-I/ML
Standard Package:
45
Technical Datasheet:
PIC series Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-QFN (8x8)
More Information
CategoryEmbedded - Microcontrollers
Package case 44-VQFN Exposed Pad
Core Processor PIC
Speed64MHz
RAM Size1.5K x 8
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Base Product Number PIC18F45
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8V ~ 3.6V