R7FS7G27G2A01CBG#AC0
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 176LFBGA
NOVA Part#:
343-2965140-R7FS7G27G2A01CBG#AC0
Manufacturer Part No:
R7FS7G27G2A01CBG#AC0
Standard Package:
152
Technical Datasheet:
ARM® Cortex®-M4 series Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 3MB (3M x 8) FLASH 176-LFBGA (13x13)
More Information
CategoryEmbedded - Microcontrollers
Package case 176-LFBGA
ManufacturerRenesas Electronics America Inc
RoHS 1
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Speed240MHz
RAM Size640K x 8
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 176-LFBGA (13x13)
Base Product Number R7FS7G27
Core Size32-Bit
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, MMC/SD, QSPI, SCI, SPI, SSI, UART/USART, USB
PeripheralsDMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O126
Program Memory Size3MB (3M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7V ~ 3.6V