TC275TP64F200NDCKXUMA1
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 176LQFP
NOVA Part#:
343-2980514-TC275TP64F200NDCKXUMA1
Manufacturer Part No:
TC275TP64F200NDCKXUMA1
Standard Package:
500
TriCore™ series Microcontroller IC 32-Bit Tri-Core 200MHz 4MB (4M x 8) FLASH PG-LQFP-176-22
More Information
CategoryEmbedded - Microcontrollers
Package case 176-LQFP Exposed Pad
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Core Processor TriCore™
Speed200MHz
RAM Size472K x 8
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-LQFP-176-22
Base Product Number TC275TP64
Core Size32-Bit Tri-Core
Connectivity ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
PeripheralsDMA, WDT
Number of I/O112
Program Memory Size4MB (4M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3V ~ 5.5V