W78E858A40PL
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC
NOVA Part#:
343-2996037-W78E858A40PL
Manufacturer Part No:
W78E858A40PL
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
8052 series Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH
More Information
CategoryEmbedded - Microcontrollers
Package case 44-LCC (J-Lead)
ManufacturerNuvoton Technology Corporation of America
RoHS 1
Core Processor 8052
Speed40MHz
RAM Size768 x 8
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number W78E858
Core Size8-Bit
Connectivity EBI/EMI, Serial Port
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5V ~ 5.5V