SCAP,PBLL-15.0/5.4
CAP 15F -10% +20% 5.4V UCAP PACK
NOVA Part#:
63-965279-SCAP,PBLL-15.0/5.4
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SCAP,PBLL-15.0/5.4
Standard Package:
250
Technical Datasheet:
15 F (EDLC) Supercapacitor 5.4 V Radial, Can 115mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerTecate Group
RoHS 1
SeriesPBLL
Capacitance15 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.358" L x 1.339" W (34.50mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)