PHV-5R4V305-R
CAP 3F -10% +30% 5.4V T/H
NOVA Part#:
63-965002-PHV-5R4V305-R
Manufacturer Part No:
PHV-5R4V305-R
Technical Datasheet:
3 F (EDLC) Supercapacitor 5.4 V Radial, Can 80mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
SeriesPHV
Capacitance3 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)