DGH156Q2R7
CAPACITOR 15F -10% +30% 2.7V TH
NOVA Part#:
63-965044-DGH156Q2R7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DGH156Q2R7
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
15 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 30mOhm 1500 Hrs @ 65°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerIllinois Capacitor
RoHS 1
SeriesDGH
Capacitance15 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)