HS1625-3R8227-R
CAP HYBRID 220F 20% 3.8V TH
NOVA Part#:
63-965112-HS1625-3R8227-R
Manufacturer Part No:
HS1625-3R8227-R
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
220 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 100mOhm 1000 Hrs @ 70°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerEaton - Electronics Division
RoHS 1
SeriesHS
Capacitance220 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.650" Dia (16.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)