DHL-5R5D224GT
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H
NOVA Part#:
63-965629-DHL-5R5D224GT
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DHL-5R5D224GT
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
220 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can - 1000 Hrs @ 85°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerElna America
RoHS 1
SeriesDHL
Capacitance220 mF
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.386" (9.80mm)