DBN-5R5D334T
CAP 330MF -20% +80% 5.5V T/H
NOVA Part#:
63-278986-DBN-5R5D334T
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DBN-5R5D334T
Standard Package:
200
Technical Datasheet:
330 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 25Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerElna America
RoHS 1
SeriesDBN
Capacitance330 mF
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)