VMF256M3R8
CAP EDLC LITH 3.8V 25F 8X20
NOVA Part#:
63-965521-VMF256M3R8
Manufacturer Part No:
VMF256M3R8
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
25 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 300mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerCornell Dubilier Electronics (CDE)
RoHS 1
SeriesVMF
Capacitance25 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)