KR-5R5C224-R
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H
NOVA Part#:
63-278992-KR-5R5C224-R
Manufacturer Part No:
KR-5R5C224-R
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
220 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 75Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerEaton - Electronics Division
RoHS 1
SeriesKR
Capacitance220 mF
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)