EDC224Z5R5V
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H
NOVA Part#:
63-278982-EDC224Z5R5V
Manufacturer Part No:
EDC224Z5R5V
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
220 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Vertical 75Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerCornell Dubilier Electronics (CDE)
RoHS 1
SeriesEDC
Capacitance220 mF
Package / CaseAxial, Can - Vertical
Size / Dimension0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)