DS04-254-2-04BK-SMT-TR
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, FL
NOVA Part#:
558-1104758-DS04-254-2-04BK-SMT-TR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DS04-254-2-04BK-SMT-TR
Standard Package:
800
Dip Switch SPST 4 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
More Information
CategoryDIP Switches
ManufacturerCUI Devices
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesDS04-254-SMT
Actuator LevelFlush, Recessed
WashableNo
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number DS04-254
CircuitSPST
Mechanical Life -
Electrical Life 2,000 Cycles
Number of Positions4
Contact MaterialCopper Alloy
Features -
Current Rating (Amps) 25mA
Contact FinishGold
Actuator TypeSlide (Standard)
Height Above Board0.167" (4.25mm)
Body MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating 24VDC
Termination StyleGull Wing
Length 0.439" (11.16mm)
Pitch0.100" (2.54mm), Full