TDA10H0SB1
SWITCH SLIDE DIP SPST 25MA 24V
NOVA Part#:
558-1104577-TDA10H0SB1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TDA10H0SB1
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
More Information
CategoryDIP Switches
ManufacturerC&K
RoHS 1
SeriesTDA
Actuator LevelFlush, Recessed
WashableYes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number TDA10H0S
CircuitSPST
Mechanical Life 1,000 Cycles
Electrical Life 1,000 Cycles
Number of Positions10
Contact MaterialCopper Alloy
Features Tape Seal
Current Rating (Amps) 25mA
Contact FinishGold
Actuator TypeSlide (Standard)
Height Above Board0.091" (2.30mm)
Body MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Voltage Rating 24VDC
Termination StyleGull Wing
Length 0.544" (13.82mm)
Pitch0.050" (1.27mm), Half