BZX84C4V7
DIODE ZENER 4.7V 250MW SOT23-3
NOVA Part#:
293-2428532-BZX84C4V7
Manufacturer Part No:
BZX84C4V7
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 4.7 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerFairchild Semiconductor
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance±5%
Power - Max 250 mW