BZT52-B18X
DIODE ZENER 18V 590MW SOD123
NOVA Part#:
293-2424619-BZT52-B18X
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZT52-B18X
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 18 V 590 mW ±2.22% Surface Mount SOD-123
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-123
Base Product Number BZT52-B18
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 12.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseSOD-123
Tolerance±2.22%
Power - Max 590 mW