BZT55C12-GS18
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80
NOVA Part#:
293-2421252-BZT55C12-GS18
Manufacturer Part No:
BZT55C12-GS18
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 12 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-80 QuadroMELF
Base Product Number BZT55C12
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BZT55
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Package / CaseSOD-80 Variant
Tolerance±5%
Power - Max 500 mW