BZX84C3V3-TP
DIODE ZENER 3.3V 350MW SOT23
NOVA Part#:
293-2421586-BZX84C3V3-TP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX84C3V3-TP
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 3.3 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerMicro Commercial Co
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23
Base Product Number BZX84C3V3
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.3 V
Impedance (Max) (Zzt)83 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance±5%
Power - Max 350 mW