BZV85-C10,133
NEXPERIA BZV85-C10 - ZENER DIODE
NOVA Part#:
293-2422391-BZV85-C10,133
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZV85-C10,133
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
Zener Diode 10 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-41
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNXP Semiconductors
RoHS 1
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-41
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10 V
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 50 mA
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 1.3 W